לחיילים ולהוריהם - יש כתובת חדשה ואיש קשר
אורי שמש מקיבוץ סאסא נבחר וכבר החל ממלא את תפקיד רכז הקשר עם ציבור החיילים מקיבוצי המועצה. מדובר על משרה חלקית, הניתנת במסגרת השירותים של מחלקת הצעירים באגף היישובים. התפקיד הוא להוות כתובת לפניות של חייל/ת או מתנדב/ת בשירות לאומי, וכן של בני משפחותיהם, בכל שאלה או נושא הקשורים לשירות ומצריכים התערבות או עזרה בסבך הביורוקרטיה הצבאית או האזרחית. אורי בעל ניסיון רב וקשרים עם לשכות הגיוס וגורמי צבא בכל הדרגים. מוזמנים להיעזר בו. נייד- 052-9214078
פסטיבל עמיעד 2018 בפתח
רשמו לפניכם את התאריך: יום שישי, 28.9.2018 (סוכות). השנה יתארחו אומנים ודוכנים מישובי הסביבה כולל כחל, קדרים, כפר הנשיא ועוד.אייל קולמן מארגן ומתאם מתנדבים.
הזמנה לשיחה פתוחה עם ח"כ מירב מיכאלי
בית טורקיז מזמין אתכם למפגש ושיח עם חברת הכנסת מירב מיכאלי. מירב תשוחח איתנו על שיוויון, שלום ופמיניזם, השיחה תתקיים בבית טורקיז ביום שלישי 21.8.2018, בשעה 20:00.
דף מידע יצא לאור ב 9.8.2018
עותק מעמידע נשלח לקשימת התפוצה וניתן להורדה מהאתר בחלק הפנימי לחברים לרשומים.
בריכת השחיה
החל מתחילת יולי הבריכה בתפוסה מלאה. לא תתאפשר כניסה יומית ו/או רכישת מנוי.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
התנורים להגברת הגשם בצפון

זריעת עננים להגברת המטר

זוכרים את השנים שבהן כל מהודרת חדשות בחורף הסתיימה בהודעה  ל"מפעילי התנורים בצפון"? רבים מאיתנו חשבו  שמדובר בסיסמאות גיוס או צופן סודי, למעשה היו אלו הנחיות למתנדבים להפעיל תנורים מיוחדים להגברת כמויות הגשם.
בשבוע שעבר, במהלך סיור בצפון נתקלתי בשלט שהזכיר לי את ההודעה המיתולוגית מפעם:

 צילום נרי גסטר

הגברת הגשם מתבצעת כמעט בכל פעם בה יורד גשם. חלק מהעננים לא מכילים מספיק חלקיקי קרח שיכולים לצבור סביבם  טיפות מים, הצטברות  כזו מחברת טיפות מים זעירות לטיפת גשם אחת שתהיה כבדה מספיק כדי ליפול מטה. 

כדי ליצור "גשם מלאכותי" משתמשים בזריעת עננים. זהו תהליך שבו מפוזרים בענן חלקיקי חומר (יודיד כסף) אשר גורמים להצטברות טיפות מים סביבם ואלו מתאחדות לטיפה הולכת וגדלה. כשמשקלה של הטיפה גדול מספיק, היא נופלת לקרקע כגשם. 

זריעת העננים מתבצעת באיזור מישור החוף על ידי מטוסים שטסים בתוך העננים ומפזרים בהם את חלקיקי יודיד הכסף,  עננים אלו יורידו גשם מעל הרי הגליל. בגליל מתבצע התהליך על ידי ארובות של תנורי קרקע,  שפולטים לפי הצורך  חלקיקים לתוך עננים שעוברים מעליהם. אלו ימשיכו מזרחה ויורידו גשם מעל רמת הגולן.

 תנורים להגברת הגשם בצפון

בעבר היו התנורים מופעלים על ידי חקלאים מתנדבים מהצפון. אשר קיבלו את הנחיית ההפעלה באמצעות החדשות ברדיו ומאוחר יותר באמצעות ביפר. כיום התנורים מופעלים אוטומטית, בעזרת פיקוד מרחוק, על ידי  מרכז מבצעים הממוקם בנמל התעופה בן גוריון. המרכז נעזר בדיווחי מכ"ם עננים שהוצב ליד דישון (ראו תמונה).

על התהליך החשוב אחראי הענף להגברת הגשם בחברת שח"ם, שהינה זרוע של חברת מקורות.
בשל כך ממוקמים התנורים כיום בצמוד למתקני מקורות ברחבי הגליל.

עונת זריעת העננים נמשכת כחצי שנה: מתחילת נובמבר ועד סוף אפריל.
ניתוחים מטאורולוגיים ומעקב אחר פעולות הגברת הגשם העלו שהזריעה מגבירה את כמות הגשם ביותר מ-10 אחוזים בממוצע רב-שנתי ברחבי הארץ.
להרחבה:
זריעת עננים - ויקיפדיה
זריעת עננים להורדת גשם - פורטל המים


 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad