הארכת הטבות המס
בישיבה האחרונה לשנת 2018 אישרה הכנסת את הצעתה של ועדת הכספים להארכה של הטבות המס הניתנות לישובי הגליל העליון. ההארכה הינה לחצי שנה עד לאחרי הבחירות הקרובות. ההטבות של עמיעד נשארות ללא שינוי. תושבים המעוניינים לקבל אישור תושבות לשנת 2019 לצורכי הטבת המס, יפנו למזכירות בשעות העבודה.
לקראת חג המשק, מוצאים שם לשכונה החדשה
עכשיו, שניתנו אישורי השיוך הראשונים בשכונה - נראה שאנחנו ממש לקראת תחילת הבניה והגיע הזמן להנחת אבן פינה. אז בואו להיות שותפים בבחירת שם מתאים לשכונה. טקס רשמי יתקיים בחג המשק ביום שבת 26.01.2019.
בנק הנתינה
הוא יוזמה של מנהלת הקהילה שמטרתה לקדם את ערך ההתנדבות והנתינה בקהילה. כל אחד מוזמן להציע במה הוא מוכן ויכול לתרום. ההרשמה במזכירות ואצל מנהלת הקהילה
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
התנורים להגברת הגשם בצפון

זריעת עננים להגברת המטר

זוכרים את השנים שבהן כל מהודרת חדשות בחורף הסתיימה בהודעה  ל"מפעילי התנורים בצפון"? רבים מאיתנו חשבו  שמדובר בסיסמאות גיוס או צופן סודי, למעשה היו אלו הנחיות למתנדבים להפעיל תנורים מיוחדים להגברת כמויות הגשם.
בשבוע שעבר, במהלך סיור בצפון נתקלתי בשלט שהזכיר לי את ההודעה המיתולוגית מפעם:

 צילום נרי גסטר

הגברת הגשם מתבצעת כמעט בכל פעם בה יורד גשם. חלק מהעננים לא מכילים מספיק חלקיקי קרח שיכולים לצבור סביבם  טיפות מים, הצטברות  כזו מחברת טיפות מים זעירות לטיפת גשם אחת שתהיה כבדה מספיק כדי ליפול מטה. 

כדי ליצור "גשם מלאכותי" משתמשים בזריעת עננים. זהו תהליך שבו מפוזרים בענן חלקיקי חומר (יודיד כסף) אשר גורמים להצטברות טיפות מים סביבם ואלו מתאחדות לטיפה הולכת וגדלה. כשמשקלה של הטיפה גדול מספיק, היא נופלת לקרקע כגשם. 

זריעת העננים מתבצעת באיזור מישור החוף על ידי מטוסים שטסים בתוך העננים ומפזרים בהם את חלקיקי יודיד הכסף,  עננים אלו יורידו גשם מעל הרי הגליל. בגליל מתבצע התהליך על ידי ארובות של תנורי קרקע,  שפולטים לפי הצורך  חלקיקים לתוך עננים שעוברים מעליהם. אלו ימשיכו מזרחה ויורידו גשם מעל רמת הגולן.

 תנורים להגברת הגשם בצפון

בעבר היו התנורים מופעלים על ידי חקלאים מתנדבים מהצפון. אשר קיבלו את הנחיית ההפעלה באמצעות החדשות ברדיו ומאוחר יותר באמצעות ביפר. כיום התנורים מופעלים אוטומטית, בעזרת פיקוד מרחוק, על ידי  מרכז מבצעים הממוקם בנמל התעופה בן גוריון. המרכז נעזר בדיווחי מכ"ם עננים שהוצב ליד דישון (ראו תמונה).

על התהליך החשוב אחראי הענף להגברת הגשם בחברת שח"ם, שהינה זרוע של חברת מקורות.
בשל כך ממוקמים התנורים כיום בצמוד למתקני מקורות ברחבי הגליל.

עונת זריעת העננים נמשכת כחצי שנה: מתחילת נובמבר ועד סוף אפריל.
ניתוחים מטאורולוגיים ומעקב אחר פעולות הגברת הגשם העלו שהזריעה מגבירה את כמות הגשם ביותר מ-10 אחוזים בממוצע רב-שנתי ברחבי הארץ.
להרחבה:
זריעת עננים - ויקיפדיה
זריעת עננים להורדת גשם - פורטל המים


 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad