הארכת הטבות המס
בישיבה האחרונה לשנת 2018 אישרה הכנסת את הצעתה של ועדת הכספים להארכה של הטבות המס הניתנות לישובי הגליל העליון. ההארכה הינה לחצי שנה עד לאחרי הבחירות הקרובות. ההטבות של עמיעד נשארות ללא שינוי. תושבים המעוניינים לקבל אישור תושבות לשנת 2019 לצורכי הטבת המס, יפנו למזכירות בשעות העבודה.
לקראת חג המשק, מוצאים שם לשכונה החדשה
עכשיו, שניתנו אישורי השיוך הראשונים בשכונה - נראה שאנחנו ממש לקראת תחילת הבניה והגיע הזמן להנחת אבן פינה. אז בואו להיות שותפים בבחירת שם מתאים לשכונה. טקס רשמי יתקיים בחג המשק ביום שבת 26.01.2019.
בנק הנתינה
הוא יוזמה של מנהלת הקהילה שמטרתה לקדם את ערך ההתנדבות והנתינה בקהילה. כל אחד מוזמן להציע במה הוא מוכן ויכול לתרום. ההרשמה במזכירות ואצל מנהלת הקהילה
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
מדוע נמשכות הדבורים למים

נפנוף לצורך צינון  

 בימים החמים לא רק אנחנו צמאים למים. גם חיות הבית וחיות הבר צריכות להגן על עצמן מהתייבשות ולקרר את גופן.

בריכת הציפורים בגינה של איתמר גולן מושכת בעלי כנף וחרקים רבים כל השנה. אלו מגיעים לשתות מים ולהשתכשך בבריכה הקרירה (ראו צילומים ששלח איתמר למדור "חיים כאן").
לאחרונה איתמר הבחין שעליו למלא את הבריכה בתדירות גדולה מהרגיל. זו מכילה כ5 ליטרים והיא מתרוקנת כמעט לגמרי מדי יום. כשערך עליה תצפיות ראה שצרכן המים העיקרי הן דבורים אשר במשך כל שעות האור מגיעות בלי הפסקה.
האם זה ייתכן שכל כמות המים בבריכה נצרכת על ידי הדבורים?
בדקנו כמה מים דרושים לדבורה ביממה. בגוגל מצאנו שצריכת המים היומית של כל דבורה שווה למשקל גופה. וכמה היא שוקלת? כ300 מיליגרם. נחיל מתורבת (כוורת בארגז גידול) יכול להכיל כ 50 אלף דבורים וכמות המים היומית שתצרוך כוורת כזו תגיע ל11.3 ליטר ביום.
מה עושה הדבורה עם כל המים שהיא צורכת?
לא שותה אותם אלא משתמשת בהם, כפועלת חרוצה, לקירור הכוורת. 
טמפרטורת הכוורת נשארת קבועה לכל אורך השנה (כ30 מעלות) והדבורים הפועלות הן אלו שאחראיות לכך. 
הן יודעות להסתדר גם עם קור וגם עם חום.
בחורף הן מצטמצות לגוש ומתחממות על ידי הפעלת שרירי החזה, כשבכל פעם יוצאות מהמעגל כמה דבורים ומפנות מקום לדבורים אחרות שנכנסות ומתחממות.
בקיץ הן מצננות את הכוורת על ידי יצירת  סביבה של אדי מים.  הן מאדות מים דרך הכנפיים על ידי נפנוף מהיר שלהן וכך מקררות את הכוורת.

ככל שעולה הטמפרטורה בחוץ, נדרשים לקירור הכוורת יותר ויותר מים, לכן בקיץ חם במיוחד הכוורן צריך לסייע להן בפעולת הקירור על ידי אספקת מים. כוורנים נוהגים לשים בשטח שליד הכוורת חביות עם מים והמהדרין מוסיפים לחבית גם צמחי מים שתפקידם לחמצן את המים ולהרחיק מטרידים.

בקיץ הדבורים עובדות קשה יותר גם באיסוף הצוף. הוא זמין להן בעיקר מפריחה של דרדרים ואקליפטוסים. אם אין מספיק צוף, הכוורת תתאים את עצמה לירידה בכמות האוכל, על ידי צמצום הילודה והקטנת מספר הדבורים.

מהיכן מגיעות הדבורים?
לפי מסלול התעופה, איתמר מעריך שהן מגיעות אולי מכוורות ליד אליפלט ואולי אף מכוורות הממוקמות במטע. יכול להיות שבחלקן הן דבורי בר השייכות לנחילים עצמאיים ובימים האחרונים הצטרפו לבריכה גם צרעות (המכונות בפינו דַבּורים).

בפעם הבאה שתשחו בבריכה ומעליכם תעופף דבורה קטנה, הזהרו שלא יצטלבו דרכיכם ותנו לה לעוף בחזרה לכוורת עם מטען המים שלה.


יום קיץ חם בבריכת השכשוך בחצר של משפחת גולן.
צילם איתמר גולן


צילם איתמר גולן

 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad