עוברים ממערכת מקומי לקהילנט
בחודש הקרוב תעבור כל הפצת המידע הפנימית למערכת קהילנט. הודעות מזכירות, בטחון, תרבות, חינוך, רפואה ועוד. המערכת גם תאפשר לפרסם מידע רלוונטי לקהילה כגון טרמפים, בייביסיטר, חיפוש בעלי מקצוע ועוד. בשבוע הבא יקבל כל תושב קישור בסמס להתקנת המערכת על הטלפון הסלולארי שלו. בהמשך נתנתק ממערכת "מקומי". כל קבוצות הפרסום הקיימות יעברו למערכת החדשה (באחריות ירדנה ועדית). בהמשך תאפשר המערכת הצבעה דיגיטלית בקלפי. בהצלחה לכולנו.
אסיפת קיבוץ
תתקיים ביום א 26.5.19 במועדון. שעת התחלה 19:00. על הפרק: המשך פרוייקט פאנלים סולאריים. נוכחותכם חשובה.
שעות הקבלה של רופא קופת חולים
ד"ר סוהיל שינה את שעות הקבלה. רשמו לפניכם את השעות החדשות. יום ב' 10:00 - 08:00, יום ה' 18:00 - 14:00.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
מכסה הביוב - עגול ומקושט

יופיו של מכסה הביוב


ביוב הוא מערכת צינורות תת-קרקעיים, אשר מיועדת לנקז את השפכים העירוניים, ולהוביל אותם למקום שבו לא יהוו מטרד, מערכות ביוב בערים גדולות כדוגמת פריז מאפשרות כניסת אדם לתוכן. בפריז נמצא מוזיאון הביוב המאפשר כניסת תיירים אל התעלות.

מערכות ביוב בקנה המידה העירוני קיימות עוד מהעת העתיקה, בעיקר מתקופת רומא העתיקה. המערכות הקדומות ביותר הן משנת 2800 לפנה"ס ונמצאו באזורי פקיסטן ומערב הודו. עם גדילת האוכלוסייה התפתחו מערכות הביוב בערים המרכזיות ובאזורי המחיה הצפופים.

מערכת הביוב מתפקדת באופן פשוט, בזכות העובדה כי אינה מצריכה אנרגיה ופינוי השפכים מתבצע בזכות כח הכבידה. בעת תכנון מערכת ביוב, חייב המתכנן להתחשב באפשרות של יצירת שיפוע בצנרת מהבית אל השוחה הקרובה ובהמשך עד לשוחת האיסוף הסופית. הנחת הצינורות וקביעת מיקום נקודות הביקורת חייבים לקחת בחשבון גם אלמנטים של קלות בתיקון תקלות ואפשרות להחליף צנרת פגומה.

מדוע משתמשים רק במכסים עגולים של פתחי ביוב ולא במכסים בעלי צורה אחרת?
מכסים עגולים הם הצורה היחידה שאינה יכולה ליפול לחור הביוב. אם נשתמש למשל במכסה מרובע על פתח מרובע, המכסה יוכל ליפול לחור כאשר נסובב את המכסה שיהיה ניצב וצלע הריבוע תהיה מעל אלכסון הפתח. עם זאת, החור העגול אינו מונע נפילה של עוברי אורח על שתיים או על ארבע, ולכן כל פתיחה של בור ביוב מחייבת גידור האיזור והצבת שלטי אזהרה.

לאורך השנים אמנים וחרשי ברזל היו אחראים על יצור מכסי הביובים ולכן בצד מכסים בעלי אופי אחיד ותעשייתי,ישנם מכסי ביובים יפיפים אשר מתארים את רוח התקופה בה יוצרו והותקנו. 

כתבה מתוך מגזין של המוזיאון לעיצוב בחולון - איזה מכסה ביוב יפה

25 Creatively Decorated Manhole Covers

הצילומים מתוך אוסף יפהפה של מכסים באתר חברת "ביובית"

 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad