עוברים ממערכת מקומי לקהילנט
בחודש הקרוב תעבור כל הפצת המידע הפנימית למערכת קהילנט. הודעות מזכירות, בטחון, תרבות, חינוך, רפואה ועוד. המערכת גם תאפשר לפרסם מידע רלוונטי לקהילה כגון טרמפים, בייביסיטר, חיפוש בעלי מקצוע ועוד. בשבוע הבא יקבל כל תושב קישור בסמס להתקנת המערכת על הטלפון הסלולארי שלו. בהמשך נתנתק ממערכת "מקומי". כל קבוצות הפרסום הקיימות יעברו למערכת החדשה (באחריות ירדנה ועדית). בהמשך תאפשר המערכת הצבעה דיגיטלית בקלפי. בהצלחה לכולנו.
אסיפת קיבוץ
תתקיים ביום א 26.5.19 במועדון. שעת התחלה 19:00. על הפרק: המשך פרוייקט פאנלים סולאריים. נוכחותכם חשובה.
שעות הקבלה של רופא קופת חולים
ד"ר סוהיל שינה את שעות הקבלה. רשמו לפניכם את השעות החדשות. יום ב' 10:00 - 08:00, יום ה' 18:00 - 14:00.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
חשיבותו של רופא המשפחה

לראות אותנו כמכלול

הרפואה המודרנית התקדמה מאוד והיא הולכת ומחלקת אותנו לחלקים קטנים יותר ויותר, שלכל אחד מהם יש מומחה ייחודי. מאידך, למרות התקדמות הרפואה לא קטנה הדאגה והחרדה שלנו כמטופלים ואנו מנסים להתמודד איתן על ידי חיפוש מידע משלים באינטרנט. במצב כזה נדרשת דמות שתוכל לעשות אינטגרציה בין כל חוות הדעת של הרופאים המומחים והמידע שמצאנו, ותראה אותנו כמכלול. זהו תפקידו של רופא המשפחה.

שלא כמו רופאים מומחים המטפלים בבעיות ספציפיות וממוקדות, נדרש רופא המשפחה לראות את האדם שמאחורי המטופל ולא להתייחס אליו רק כאל אוסף של מחלות.
רופא משפחה טוב מלווה את המטופל לאורך שנים רבות, מכיר אותו, את משפחתו ומחלות תורשתיות המלוות אותה. מהיכרותו הארוכה עם המטופל הוא יודע מתי צריך לשלוח אותו לרופא מומחה ולבדיקות ועל אילו בדיקות להמליץ. מאחר והוא רואה את התמונה כולה, הוא מסוגל לעזור לנו להתמודד עם שתי בעיות חמורות ברפואה של היום: שמירה על רצף טיפולי ותיאום בין היועצים והמומחים השונים.

רופא המשפחה הוא הקשר הראשון של מטופלים מול מערכת הבריאות. הוא האחראי על ניהול הטיפול בחולה, הפנייתו לרופאים מומחים ותיאום של המשך טיפול ומעקב.  
לפי קופת חולים כללית, מחקרים עדכניים מצאו שכ-75% מהטיפול הרפואי מתרחש בקהילה ועוד נמצא כי קשר רציף עם רופא המשפחה משפר את איכות החיים של המטופל ויכול להאריך את תוחלת חייו.

מהו רופא משפחה
רופא משפחה הוא רופא שסיים לימודי רפואה וסטאז' והתמחה ארבע שנים ברפואת משפחה. ההתמחות כוללת עבודה במחלקות שונות בבתי החולים: פנימית, ילדים, פסיכיאטריה, עיניים, עור, אורתופדיה, נשים ואף־אוזן־גרון. רופא משפחה צריך להיות בעל ידע נרחב במצבים שכיחים, להכיר היטב את מטופליו ולהבין את מחלותיהם.
לפי אתר קופת חולים, אלה הן התכונות שרצוי מאוד שיימצאו אצל רופא משפחה שלנו:
מקצועי - מקפיד להתעדכן בחידושי הרפואה, יש לו קשרים עם רופאים מומחים, והוא לא מהסס להתייעץ איתם בבעיות מורכבות.
• יודע להקשיב - הקשבה חשובה לבניית מערכת יחסים טובה ואמון, ותמצה את המירב מהמפגש רופא - מטופל. אוזן קשובה של הרופא למטופל תסייע לאבחנה נכונה ולהצלחת הטיפול.
יוצר איתנו "כימיה" - אתם מרגישים בנוח להיחשף בפניו, ואילו הוא מפגין אכפתיות והתעניינות כנה. הוא גלוי ומדבר אתכם בגובה העיניים ולא בשפה רפואית מנוכרת וקרה.
• מקפיד על כללי האתיקה - הוא לעולם לא ישוחח איתכם על מטופליו האחרים והוא מכבד את פרטיותכם בעת בדיקה גופנית.

פופולאריות נמוכה ועומס גבוה
ההתמחות ברפואת משפחה אינה פופלארית במיוחד. המערכות הרפואיות והאקדמיות אינן מעודדות את הרופאים הצעירים לבחור בהתמחות של רפואת משפחה וגם לא מתגמלות אותם כדי ליצור מוטיבציה. מספרם של רופאי המשפחה מצומצם ולכן כל אחד מהם מטפל במספר גדול של חולים.
עם כניסת המיחשוב למערכות הרפואה הקהילתית נוספו לרופא המשפחה מטלות מנהלתיות רבות והכנסת הנתונים למחשב גוזלת ממנו זמן רב.
מחקר שנעשה בארצות הברית מצא כי 50% מזמנו של רופא המשפחה מוקדש לעבודה עם מחשב וניירת. כך העומס גדל והמטופלים במרפאות חשים שהזמן המוקדש להם על ידי רופא המשפחה הולך ומתקצר.

 רפואת המשפחה נלחמת על מקומה וחשיבותה ועלינו לקוות שיותר ויותר צעירים יבחרו בה ואף יתוגמלו בהתאם. כך יהיה מי שיקשיב לנו ויעזור לנו להגיע לרפואה שלמה.

מקורות:
גם רפואת המשפחה במצוקה, מכתבים למערכת, הארץ 12.7.10
להיות רופא משפחה. ד"ר ד. פלורנטין, אתר כללית, 23.6.2015
המומחיות של רופא המשפחה, ד"ר ש. מוניקנדם, מכתב למערכת, מוסף הארץ, 21.10.16

 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad