הארכת הטבות המס
בישיבה האחרונה לשנת 2018 אישרה הכנסת את הצעתה של ועדת הכספים להארכה של הטבות המס הניתנות לישובי הגליל העליון. ההארכה הינה לחצי שנה עד לאחרי הבחירות הקרובות. ההטבות של עמיעד נשארות ללא שינוי. תושבים המעוניינים לקבל אישור תושבות לשנת 2019 לצורכי הטבת המס, יפנו למזכירות בשעות העבודה.
לקראת חג המשק, מוצאים שם לשכונה החדשה
עכשיו, שניתנו אישורי השיוך הראשונים בשכונה - נראה שאנחנו ממש לקראת תחילת הבניה והגיע הזמן להנחת אבן פינה. אז בואו להיות שותפים בבחירת שם מתאים לשכונה. טקס רשמי יתקיים בחג המשק ביום שבת 26.01.2019.
בנק הנתינה
הוא יוזמה של מנהלת הקהילה שמטרתה לקדם את ערך ההתנדבות והנתינה בקהילה. כל אחד מוזמן להציע במה הוא מוכן ויכול לתרום. ההרשמה במזכירות ואצל מנהלת הקהילה
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>כתבות>
נמשך מחקר הסנוניות

אלון פ. מתצפת על הסנוניות של עמיעד

הסנוניות המקננות במרכז הקיבוץ מהוות נושא למחקר לצפרים רבים. החוקר המפורסם ביותר אצלנו היה יוני ורטמן (יוני צפורים). לפני כשלושה חודשים הגיעו לכאן שתי חוקרות מאוניברסיטת קולורדו אמנדה וג'ואי להמשיך לחקור את הסנוניות. המיוחדות שלנו בהדרכתו של יוני.
אלא שהמחקר שלהן "הסתבך" מעט:
כשהסנוניות באירופה מרגישות שהקיץ עבר והקור מתקרב הן עוזבות את הקן שלהן שבנו ומתחילות בנדידה. עם תום החורף הן חוזרות לאותו קן עזוב ומתחילות לשפץ אותו. לאחר שלושה שבועות ניתן לראות את הגוזלים החדשים שבקעו מן הביצים. סנוניות אלה שנדדו וחזרו שייכות לסוג אחר של סנוניות החיות אצלנו.
הסנוניות "שלנו" הן יציבות בארץ ואינן נודדות.
|זו העובדה שגרמה לכך ששתי חוקרות הסנוניות לא הצליחו להשלים את מחקרן.
מסתבר כי הסנוניות היציבות שלנו שאינן "לחוצות" מהצורך להיות מוכנות בזמן לנדידה, לא ממהרות להטיל ביצים. הן "לוקחות את הזמן" ומתאימות את מועד ההטלה לתנאי מזג האוויר. השנה שהייתה שנה גשומה גרמה להטלה מאוחרת.
מאחר והחוקרות שהיו צריכות להמשיך בדרכן ובמחקרן, הן חיפשו עוזר מחקר שיאסוף נתונים על הגוזלים החדשים. וכך גויס אלון פלדמן למשימה.

ביקשנו מאלון לספר לנו מה הוא עושה כשאנו רואים אותו מסתובב בקיבוץ עם מקל צהוב, מחברת רישום וסט כלים. מספר אלון:
שאלת המחקר בה מתמקדות ג'ואי ואמנדה היא "מה גורם לנקבת הסנונית לבחור בזכר מסוים" (כשידוע הסנוניות נשארות עם אותו בן הזוג לאורך זמן). המחקר נערך גם בחוקוק גם בכחל וגם בעמיעד ואצלנו יש הכי הרבה קינים ולכן גם פעילות בהיקף הכי גדול.
בגדול אפשר לומר שאוכלוסיית בני האדם בעמיעד מאפשרת לסנוניות לקנן בבטחה, למרות שהקינון שלהן כרוך בלכלוך רב לאיזור המחיה. מעניין לדעת שזוג הורי סנוניות חוזר תמיד לאותו הקן.
התפקיד שלי הוא לבצע 3 מטלות:
1. סיבוב על כל הקינים בעמיעד, אחת ל3-4 ימים. זאת במטרה לנטר את מצב הקינים ולבדוק אם יש גוזלים.
2. ביצוע תצפיות - אם יש גוזלים בקן, נדרשת תצפית לאחר שבוע ימים מהיוולדם ותצפית נוספת לאחר 6 ימים. מטרת התצפיות האלו היא לבדוק כמה פעמים הזכר מאכיל את הגוזלים וכמה הנקבה ומה משך ההאכלה, אותו מודדים עם סטופר.
ההבחנה בין הזכר והנקבה נעשית בקלות יחסית שכן שתי החוקרות סימנו את סנוניות המחקר באמצעות טיבוע על רגליהן. בנוסף, הזכר מתהדר בזנב ארוך יותר מהנקבה.
3. בדיקות - בקינים שיש בהם גוזלים, ביום ה12 מהיוולדם, עושים בדיקות שונות שיכולות לתת אינדיקציה לחוקרות: מדידת אורך הכנפיים, לקיחת דגימת נוצות, דגימת דם למטרת דנא ומשטח, בדיקת פרזיטים, הטבעה עם טבעת מתכת שתזהה כל פרט לפי שם, ושקילה. הציוד מאוד מסודר ויש לי מבחנות עם חומר משמר לתוכן אני מכניס את הדם ושולח אותו לארה"ב בעזרת יוני.
מעניין שהסנוניות מאוד סתגלניות ולכן לא מפריע להן שאני נוגע בגוזלים. זאת אחת הסיבות שהרבה חוקרים את הסנוניות, כי מגע בני אדם לא מפריע להן.
אלון מספר לנו שהוא נהנה מאוד מהפעילות וימשיך לעקוב אחרי הסנוניות לזמן מה. כל זוג סנוניות עובר 2 מחזורי הטלה סמוכים בין סוף מרץ לאמצע יוני כשכמות הביצים הממוצעת היא בין 3 ל5. רק בבית טורקיז יש קן יוצא דופן ובו 6 ביצים. בכל עמיעד יש 33 קינים מסומנים ועוד הרבה שלא נמצאים במעקב.
בינתיים כל הגוזלים בריאים. הגוזלים של בית טורקיז, בגלל מספרם הרב היו מאוד צנומים בהתחלה, אבל הם שרדו ומתפתחים כראוי. הם גדלים מאוד מהר ועוזבים את הקן במלאת להם 18-20 יום כשמשקלם כבר מעל ל25 גרם בערך. בעונה הבאה הם כבר יביאו צאצאים משלהם.
האויבים של גוזלי הסנוניות הם הדרורים ובבית ערבה נצפו כמה דרורים הורסים את קן הסנוניות.

צילם אלון פלדמן

אלון בפעולה - צילומים:שלמה גולן


צילומים נוספים באלבום האתר.
 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad