בית עמיעד מודיע בצער רב על פטירתו של חברנו אשר לב
אשר נפטר אחרי מאבק ממושך במחלה קשה. אנו משתתפים בצערם של מירב, הילדים וכל המשפחה המורחבת. הלוויה התקיימה ביום א, 10.3.19 בבית העלמין בעמיעד. המשפחה יושבת שבעה בבית המנוח.
פורים מגיע - הכינו את התחפושות
היכונו לפורים חברים בבר, בנושא מדע בדיוני ופנטזיה!! יום שישי 22 מרץ : במה פתוחה, תחרות תחפושות, live dj, הופעת סטנדאפ של נגה ד'אנג'לי ועוד ועוד. לילדים תתקיים פעילות קרקסית על הדשא הגדול ב20 במרץ. הופעות, פעילות ורכבת ההפתעות יחכו לשמח אתכם עד דלא ידע.
שעות הקבלה של רופא קופת חולים
ד"ר סוהיל שינה את שעות הקבלה. רשמו לפניכם את השעות החדשות. יום ב' 10:00 - 08:00, יום ה' 18:00 - 14:00.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>פינת הגינון>
ירקות חורף - פינת הגינון של אבי פאר

איך נכין את הגינה לגידול ירקות החורף

שלום לכם, הנושא הפעם הוא גידול ירקות באופן כללי, אבל במיוחד לקראת החורף המתקרב, אתרכז בירקות חורף.

כידוע, ירקות מתחלקים לפי עונות, כלומר, ירקות קיץ, ירקות חורף וירקות שאפשר לגדל בכל עונות השנה (לדוגמא צנון). אולם, החקלאים היום מסוגלים לגדל את כל הירקות כמעט לכל אורך השנה, וזאת בעזרת ירקות חממה, או גידול ירקות באיזורים חמים כמו הערבה, הבקעה, הנגב- ושיווק הירקות אלינו לצפון ואפילו למדינות אירופה כשאצלם חורף.

אני בטוח שישנם חברים שגידול ירקות או פירות יראה להם מוזר, ובכן, אתם טועים ובגדול - זה די פשוט, זול, לא קשה וכיף גדול.

מי שטייל באירופה, יכול היה לראות בכפרים ובעיירות, כמעט בכל חצר בית, חלקה קטנה המוקדשת לירקות לתפארת. גם אצלנו יש כמה חברים, ואני בינהם, שמגדלים וזה כיף (כבר אמרתי?) זה לא קשה ולא מסובך יאללה-לעבודה.לא צריך שטח גדול לכך וצריכת המים מינימלית. אני אנסה לתרום מניסיוני האישי, ומקווה שעוד ועוד אנשים יכנסו לזה ויגדלו ירקות משלהם ללא ריסוסים, כימיקלים ורעלים. יש בנינו, חוץ ממני, שמגדלים גם עופות לביצים. תשאלו את דור שחם ויורם קראווני.

נחזור לירקות. ובכן, יש כמה צורות לגדל. אני למשל משתדל כל ירק שאני קונה לקחת כמה ולשתול אצלי בגינה. לדוגמא בצל ירוק אני חותך קצת מעל השורש, שותל באדמה ויש לי בצל ירוק חופשי. לא מזמן קניתי 1 ק"ג סלק כדי לעשות מיץ (בריא מאוד) ושתלתי שלושה סלקים קטנים באדמה, עכשיו יש לי עלי סלק טריים לסלט.
עוד ירקות אפשריים לניסוי הם תפוחי אדמה, בטטה, כרישה, בצל. אפשר לקחת את הלב (עמוד) של הכרוב (בלי העלים), לשתול לא עמוק באדמה, והוא יוציא לכם הרבה כרובים קטנים. ואפשר גם בדרך המקובלת של קניית זרעים, אבל אני מעדיף קניית שתילי ירקות ותבלינים מובנים במחיר של 2.2-1 ש"ח. שלושה-ארבעה שתילים מכל סוג זה מספיק.

יש משתלה שקרובה אלינו באליפלט שנקראת "קסם הטבע" ליד אזולאי. ויש גם את משתלת "נופר" בכניסה ליסוד המעלה ורחוק יותר יש את משתלת "בית חי" בצומת גולני ימינה.

וירקות החורף שאנחנו מדברים עליהם הם: כרוב לבן, כרוב סגול, קולורבי, ברוקולי, כרובית, עירית, מנגולד וכו'. עם תחילת האביב אפשר להתחיל עם רוב הירקות האחרים, והם רבים, כמו עגבניות, מלפפונים, חצילים, חסה, פלפל ומה לא.

השקייה: רצוי לא להשקות בהתזה על הצמח, אלא בגומות או בטיפטוף. דלי מים לכל הירקות זה מספיק בהחלט. רצוי שמש מלאה.

עד כאן- נסו והצליחו.
בפרק הבא נדון בהכנת קומפוסט ועוד.
להתראות, אבי פאר.
מתוך "עמידע" 1017, ינואר 2014

פלפלים גדלים באדנית בגינה של בתיה בן צבי
ומנגולד מהגינה של בתיה - ממולא באורז וסלק בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad