עוברים ממערכת מקומי לקהילנט
בחודש הקרוב תעבור כל הפצת המידע הפנימית למערכת קהילנט. הודעות מזכירות, בטחון, תרבות, חינוך, רפואה ועוד. המערכת גם תאפשר לפרסם מידע רלוונטי לקהילה כגון טרמפים, בייביסיטר, חיפוש בעלי מקצוע ועוד. בשבוע הבא יקבל כל תושב קישור בסמס להתקנת המערכת על הטלפון הסלולארי שלו. בהמשך נתנתק ממערכת "מקומי". כל קבוצות הפרסום הקיימות יעברו למערכת החדשה (באחריות ירדנה ועדית). בהמשך תאפשר המערכת הצבעה דיגיטלית בקלפי. בהצלחה לכולנו.
אסיפת קיבוץ
תתקיים ביום א 26.5.19 במועדון. שעת התחלה 19:00. על הפרק: המשך פרוייקט פאנלים סולאריים. נוכחותכם חשובה.
שעות הקבלה של רופא קופת חולים
ד"ר סוהיל שינה את שעות הקבלה. רשמו לפניכם את השעות החדשות. יום ב' 10:00 - 08:00, יום ה' 18:00 - 14:00.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מה חדש>פינת הגינון>
כל אחד יכול לגדל סחלב - פינת הגינון של אבי פאר

קיץ, השקיה וטיפ חשוב לגידול סחלבים בבית

בפרק זה, לשם שינוי, נעזוב את הגינה ונכנס הביתה, כי גם בבית אפשר לעשות גינונת קטנה בעציצים, אבל משהו באמת מיוחד – סחלבים.

אבל לפני כן נדבר על הדברים השוטפים בגינה. הקיץ כבר כאן, ואין ברירה- צריך להשקות לעיתים תכופות יותר ומכסות המים צריכות לגדול. אני יודע שיש בינינו כאלה עם ידע וניסיון, ושזה לא מחדש להם שום דבר, אני מבין את זה. לכן דבריי מכוונים לאלה עם פחות ניסיון ומודעות שרוצים לעשות את החיים קצת יותר יפים ומעניינים, חוץ מטרדות היום-יום. 

חזרה להשקייה- כל צמח, שיח או עץ צורכים מים בכמות שונה ובמחזור שונה. יש כאלה שמשקים את הדשא וחושבים שהעץ שנטוע באמצע הדשא יכול להסתפק באותה כמות מים, וזו טעות. 
שורשיו של העץ עמוק באדמה בניגוד לשורשי הדשא. העץ צריך לקבל כמות גדולה של מים פעם בשבוע, לעומת הדשא שצריך לקבל מים פעמיים בשבוע ובכמויות קטנות יותר. 

ירקות – הזדמנות אחרונה לשתול ירקות קיץ מכל הסוגים. ההמלצה שלי היא לזרוע זרעים של תירס. הפירות שאנחנו נהנים מהם בתקופה זו בגינה הם הענבים, שעונית (פסיפלורה) ופטל. 

ולבסוף, נחזור לנושא הסחלבים. הסחלב נחשב מאז ומתמיד  לפרח אירוטי בצורתו, המזכיר איבר מין נשי. הוא מדהים ביופיו, ובניגוד למה שחושבים, קל לגידול. אמנם בחממה, אבל בתנאים מסויימים אפשר גם אפשר בבית. הטעות הנפוצה היא השקייה לא נכונה ובעקבות כך אכזבה שהצמח מת. למי שלא יודע, הסחלב נחשב לצמח טפיל, ומקורו בג'ונגלים על גזעי העצים ולא באדמה. שורשיו ברובם באוויר, והוא ניזון מרקבובית של קליפת העץ. השורשים קולטים אבק וחומרים מזינים שעפים באוויר, וכמובן לחות וגשם שיורד לעיתים תכופות. ולכן, אין להשקות את הסחלב כמו צמח רגיל בעציץ. אנחנו בביתנו מטפלים בהם כך, ואתם מוזמנים לעשות כמונו, לפי ההוראות ולא תתאכזבו. 

ובכן, פעם בשבוע ממלאים קנקן במים מינרליים (אמרנו שהסחלב ניזון מהלחות באוויר ומהגשם?), אבל אפשר גם מי ברז פושרים. מוסיפים כמות קטנה של דשן סחלבים, לפי ההוראות שכתובות על אריזת המוצר. רצוי להוסיף כפית של חומץ רגיל למי הברז כדי להחמיץ אותם. לאחר מכן מניחים את העציץ בתוך קערה, יוצקים את המים לעציץ ומשאירים אותו טבול במים כרבע שעה כדי שקליפות העצים שבתוך העציץ יספגו טוב טוב את המים והדשן. לאחר מכן מוציאים את העציץ ומניחים אותו בחזרה בצלחת. דואגים שהוא יהיה מעט מוגבה מהצלחת כדי למנוע ריקבון כתוצאה מהצטברות מים בצלחת. (העציצים שנקנים במשתלה כבר בנויים כך שהם מוגבהים). שימו לב שהעציצים תמיד לבנים ושקופים, זאת כיוון שנתנים לסחלבים תנאים המדמים אותם כתלויים על גזע העצים בג'ונגל ולא באדמה. 

זהו, מאוד פשוט. 
להתראות בפרק הבא, אבי פאר. 
מתוך "עמידע" 1024, אוגוסט 2014


 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad