עוברים ממערכת מקומי לקהילנט
בחודש הקרוב תעבור כל הפצת המידע הפנימית למערכת קהילנט. הודעות מזכירות, בטחון, תרבות, חינוך, רפואה ועוד. המערכת גם תאפשר לפרסם מידע רלוונטי לקהילה כגון טרמפים, בייביסיטר, חיפוש בעלי מקצוע ועוד. בשבוע הבא יקבל כל תושב קישור בסמס להתקנת המערכת על הטלפון הסלולארי שלו. בהמשך נתנתק ממערכת "מקומי". כל קבוצות הפרסום הקיימות יעברו למערכת החדשה (באחריות ירדנה ועדית). בהמשך תאפשר המערכת הצבעה דיגיטלית בקלפי. בהצלחה לכולנו.
אסיפת קיבוץ
תתקיים ביום א 26.5.19 במועדון. שעת התחלה 19:00. על הפרק: המשך פרוייקט פאנלים סולאריים. נוכחותכם חשובה.
שעות הקבלה של רופא קופת חולים
ד"ר סוהיל שינה את שעות הקבלה. רשמו לפניכם את השעות החדשות. יום ב' 10:00 - 08:00, יום ה' 18:00 - 14:00.
ימי עבודה קבועים של מנהלי הקהילה
אורי קינן, מנהל עסקי - ימים א,ג,ה משעה 00:08 עד סוף היום * עדית פלך מנהלת קהילה - ימים א.ג.ד משעה 00:08 עד סוף היום * אמנון סודרי, יו"ר הקיבוץ: יום א' משעה 00:08 עד סוף היום.
----------------------------------------
מתוך דפי המידע>
יום הזקן פעילות רב דורית בבית טורקיז
הקשר בין זקן לילד הוא אחד הקשרים הכי טבעיים, יפים ומסתוריים שיש בין בני אדם.

המהירות שבה נטווה הקשר הזה תמיד מרגשת אותי מחדש, ומזכירה שכולנו סבים ונכדים מטבע ברייתנו. כולנו היינו ונהיה שם, כך דרכו של עולם, וכמו במשפחה, כך בקהילה.

החינוך החברתי הוא המקום הטבעי לחזק קשרים שכאלה, ואירועי "יום הזקן בקהילה", זימנו לנו הזדמנות נהדרת למפגש מיוחד ומרגש!

בבוקר יום ששי 20.11.09, נפגשנו, ילדי שקמה וצוות החינוך החברתי, עם קשישי עמיעד ובראשם אורית נריה, שהמרץ הבלתי נדלה שלה מהווה השראה לכולנו – לבוקר שמשי ונהדר של פעילות, שהמוקד שלה היה – "עמיעד, אז והיום".

פתחנו בארוחת בוקר משותפת, שאפשרה למבוכה ההתחלתית להפשיר, ואחריה התחלקנו לקבוצות מעורבות, ששיחקו יחד משחק משימות שסבב כולו סביב עמיעד – אנשים, מקומות, היסטוריה, נוף ועובדות שונות. הילדים גילו עד מהרה, שחלק גדול מן הידע שהם זקוקים לו נמצא אצל חבריהם המבוגרים לקבוצה, ובלהט המשחק התגברו על הביישנות ושאבו אותו במלוא המרץ. הפרס על מילוי משימה היה חלק מהפאזל הגדול והצבעוני, שמאחוריו כתוב פתגם נצחי, נכון לכל גיל וכל עת. המשימות היו:

*      זיהוי צמחים מחצר עמיעד,
ראשי התיבות של שמות הצמחים: ערבה, רימון, ברוש והדס הובילו אל בית "ערבה" ואל סיפורי ראשית החינוך והלינה המשותפת בעמיעד, מפיה של חנה'לה חורש, הגננת הראשונה. הילדים שפעו שאלות והיו מרותקים!

*      זיהוי אנשים מתוך תמונה גדולה של חברי עמיעד ובניה, מלפני 40 שנה.
זיהוי נכון זיכה את הילדים באות. כל האותיות יחד הרכיבו את שמו של מוסד עמיעדי חשוב: "אצטרובלים", שם חיכה לילדים חיימקה נריה, שפרש לפניהם את סיפורו של המבנה על גילגוליו השונים – בית אריזה, בית קירור, משרד מטעים וכיום חאניונית ואצטרובלים, כמובן.

*        זיהוי מבנים בתמונות מן הארכיון – אז והיום.
מתוך התקופות שהזכירו המבנים, התמקדנו בסיפור מלחמת העצמאות בעמיעד הצעירה, מפיו של דנדי בן-צבי. לסיום, נשאלו הילדים "איזה אתר בעמיעד קשור לתקופה?". מי שידע, או למד בהזדמנות חגיגית זו, רץ לאנדרטה, כמובן.

*        "ראש בראש" – חידון עובדות על עמיעד אז והיום, בהנחיית אורית נריה.
החידון כלל שאלות כמו: "מי הילדים הראשונים של עמיעד?" (עוזי בן צבי, אורה יבין), "מי הילד הצעיר ביותר בעמיעד כיום?" (עידו), "אילו ענפים חקלאיים היו ואינם בעמיעד?" (קיווי, תפוח עץ, שזיף, גפן), "מי היה המזכיר הראשון?" (זלמן גסטר), "מי מנהלת הקהילה כיום?" (אסנת שבתאי), "מי היתה המטפלת האגדית?" (רוחל'ה בן צבי), "מי מהגננות והמטפלות היום היא חברת או בת עמיעד?" (מירב לב, דניה שנל, טל אליאסי)  ועוד ועוד. להפתעתנו ושמחתנו, יש לנו ילדים שבהחלט יודעים מה קורה היום, ועם קצת רמזים עבים מצד המבוגרים בקבוצה – גם מה היה פעם!

לאחר שהקבוצות הרוויחו בכבוד את כל חלקי הפאזל, התקבצנו סביב שולחן גדול, עליו הרכיבו הילדים את כל החלקים יחד. בכוחות משותפים הפכנו את הלוח שנוצר וחשפנו את הפתגם: "והדרת פני זקן", משאל קצר על משמעות הפתגם, העלה את המילים: לכבד ולהוקיר את האדם הזקן, להעריך את הידע והניסיון שלו, לשמוע וללמוד ממנו.

בוקר כזה, בהחלט הזכיר לכולנו גם עד כמה זה כיף, כמה אפשר להרוויח וליהנות יחד!

בעיני, המראה המרגש ביותר, היה שיתוף פעולה זורם ושמח בין הילדים לקשישים שהם לאו דווקא סביהם הפרטיים, ושזה היה מפגשם הראשון עמם, מעבר לאמירת שלום על המדרכה. שוב, הקשר הזה, המרגש והיפה, פועל! זו דרכו של עולם, אמרנו כבר, לא?

המפגש הסתיים בורדים אדומים שחולקו על ידי הילדים לקשישים. הביישנות נעלמה כבר מזמן ואיננה, ובמקומה באו חיוכים רחבים. וכן, הבטחנו שזו תחילתה של מסורת!

תודה לאורית נריה, ללחן מדריכת שקמה, לחנן שמדריך את החוג לטבע שלנו בשקמה, וכמובן לעדי לוינסון וירדן נריה, המד"צים המהוללים שלנו. תודה לקשישי עמיעד שסייעו בהסברים וסיפורים ומילאו את האוויר בזכרונות של פעם, לשלמה גולן עם כל הידע והתמונות, ותודה לילדים על הסקרנות, המרץ והפתיחות שלהם.

נחת, ככה קוראים לזה!

                                                                                                             רקפת דיין, רכזת החינוך הבלתי פורמלי 
 בניית אתריםבניית אתרים 


חזרה לדף הבית | קיבוץ עמיעד | דואר נע גליל עליון 1 |  מיקוד 12335
| טלפון 04-6909888  | פקס. 04-6909866 |  Kibbutz Amiad